BORDERLINE Osobowość z pogranicza

Jak pomóc osobie z borderline? Jak radzić sobie z zachowaniem wywołanym borderline? Jeśli jesteś rodzicem, partnerem, przyjacielem, najbliższym osoby z borderline poniższe informacje dostarczą Ci wskazówek.

 

Co możesz zrobić?

1. Nie można zmusić osoby z borderline żeby podjęła leczenie. Patrzenie na to, jak ukochani ludzie ranią siebie i innych, może budzić twoją frustrację i rozdzierać ci serce. Jednak niezależnie od tego co zrobisz nie możesz kontrolować zachowania innych. Zawsze możesz zachęcić kogoś do zrobienia tego, czego pragniesz. Jednak decyzja o tym, jakie działania podejmą, należy do nich.

2. Nie ma nic złego w tym, że chcesz zmienić bliską ci osobę dotkniętą borderline. Jeśli uzyska ona pomoc w leczeniu zaburzenia, może stać się szczęśliwsza, a wasze relacje się polepszą.

3. Nie bierz działań i zachowania osoby z borderline do siebie. Jeśli zależy Ci na kimś, kto ma borderline, pogódź się z tym, że czasem nie będziesz w stanie zrozumieć jego zachowania. Złagodzisz nieco swój wewnętrzny stres i napięcie. Kiedy już to zrobisz, możesz zacząć pracować nad efektywniejszymi mechanizmami radzenia sobie.

4. Szukaj wsparcia i potwierdzenia. Znajdź kogoś z kim mógłbyś skonfrontować swój obraz rzeczywistości. Powinieneś zdystansować się do zachowania bliskich dotkniętych borderline, zacznij rozumieć, iż to nie Ty powodujesz zachowanie charakterystyczne dla zaburzenia.

5. Zadbaj o siebie. Wydaje Ci się, że tylko Ty jesteś w stanie rozwiązać problemy osoby z  borderline, naprawić jej błędy i ratować ją z opresji. Pamiętaj ! Tylko osoba cierpiąca na borderline jest w stanie odmienić swoje życie. Rodzina i przyjaciele osób z borderline powinni postępować wobec niej w sposób zrozumiały i konsekwentny – nie odrzucać ich ani nie przytłaczać. Powinni pozwolić im samym o siebie zadbać i nie robić za nie rzeczy, które są w stanie zrobić same. Aby tak się stało i aby im pomóc, najlepiej jest popracować nad sobą.

6. Odzyskaj swoje życie. Nie odkładaj własnego szczęścia na później. Zrób sobie wolne od bliskiej ci osoby z borderline. To może przypomni tobie i jej, że jesteście dwiema oddzielnymi jednostkami. Ona odkryje, że jest w stanie przetrwać tymczasową rozłąkę, a kiedy wrócisz, będzie wiedziała, że wciąż ci na niej zależy. Świat się nie zatrzyma, jeśli znajdziesz trochę czasu dla siebie. Co więcej, dzięki temu wrócisz odprężony i będziesz mógł spojrzeć na sprawy z szerszej perspektywy.

7. Miej realistyczne oczekiwania. Zachowanie typowe dla borderline rozwija się latami i jest głęboko zakorzenione. Nie oczekuj cudów. Ciesz się z małych kroczków we właściwym kierunku i doceniaj to, co lubisz u osoby dotkniętej borderline.

8. Jeśli stosujesz szkodliwe mechanizmy radzenia sobie, za wiele jesz lub pijesz, przestań. Poszukaj pomocy u specjalisty jeśli tego potrzebujesz. Terapia pomoże uporać się ze stresem spowodowanym życiem z osobą cierpiącą na borderline.

9. Pracuj nad sobą aby wzmacniać poczucie tożsamości i własnej wartości. Jeśli bliska ci osoba obwinia cię i krytykuje, twoje poczucie własnej wartości może sięgnąć dna.

10. Jeśli zależy ci na osobie dotkniętej borderline, pamiętaj, że nie zdecydowałeś się na związek z nią, bo coś ci dolega. Zdecydowałeś się być z tą osobą, ponieważ jest dla ciebie ważna. Trudno jest odpuścić sobie związek, który pod innymi względami jest naprawdę udany.

11. Dokonuj własnych wyborów. Uzmysłów sobie, że to ty decydujesz, jak zareagujesz na ludzi, ich działania i zdarzenia w życiu. Możesz wybierać, niekoniecznie spośród atrakcyjnych możliwości, ale zawsze. Zamiast mówić „musiałem”, powiedz „teraz decyduję”. Następnie otwórz się na nowe pomysły. Jeśli twoje działanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, spróbuj czegoś innego.

12. Sam podejmuj swoje decyzje. Musisz zrozumieć, że jesteś w stanie odmienić swoje życie i relacje, choć na początku najprawdopodobniej ta wizja będzie cię przerażać. Alternatywą jest nieszczęśliwe i mało satysfakcjonujące życie, w którym twoimi wyborami i tym, co się z nimi wiąże, kieruje strach. Uświadomienie sobie, że jest się upoważnionym do podejmowania samodzielnych decyzji, jest pierwszym krokiem w kierunku nowych wyborów i zmiany życia na lepsze.

13. Uwierz, że nie zasługujesz na złe traktowanie. Wszyscy ludzie mają prawo do zdrowych związków. Jednak po miesiącach czy latach znoszenia ciągłej krytyki, obwiniania i napadów szału osoby z borderline większość ludzi może zacząć wątpić w to, że zasługuje na zdrowe relacje. Zacznij bronić swoich praw.

14. Wyznacz osobiste granice. Dotyczą one ciebie i tego, co musisz zrobić, by o siebie zadbać. Pomogą Ci uporać się z takimi zachowaniami, przez które czujesz się jak marionetka na sznurku. Granice pomagają ci określić, kim jesteś, wprowadzają ład w twoim życiu i wzmacniają poczucie bezpieczeństwa. Jeśli wyznaczasz rozsądne granice.

15. Nie ignoruj ani nie akceptuj wybuchów wściekłości. Nawet jeśli myślisz, że jesteś w stanie sobie z nimi poradzić, to z czasem mogą podkopać twoje poczucie własnej wartości i zatruć twój związek. Natychmiast poszukaj wsparcia.

16. Nie reaguj wściekłością na złość osoby z borderline. Jeśli czujesz, że zaczynasz tracić panowanie, pohamuj się i opuść miejsce zdarzenia. Jeśli jednak już wpadłeś w gniew, nie bądź dla siebie zbyt surowy. Po prostu powiedz sobie, że następnym razem postarasz się być spokojniejszy.

 

 

Tekst na podstawie książki autorstwa Paul T. Mason, Randi Kreger pt. „Borderline jak żyć z osobą o skrajnych emocjach”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2013.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl