BORDERLINE Osobowość z pogranicza

Rodzice dziecka dotkniętego borderline

 

Dziecko dotknięte borderline potrzebuje miłości i czułości tak samo jak inne dzieci. Opieka nad nim może nie być łatwa. Jednak zdarzają się cudowne chwile, kiedy np. dziecko nauczy się radzić sobie z pewnymi aspektami swojej choroby.

Uczucia rodziców dziecka z borderline nieustannie się zmieniają. Obok miłości i nienawiści pojawiają się lęk, dezorganizacja, rozgoryczenie, zdumienie, szczęście i poczucie winy. Pęka im serce, ponieważ nie mogą patrzeć jak strasznie cierpi ukochana osoba. Ważne jest, żeby dzielić się swoimi uczuciami z małżonkiem. Rodzice w podejściu do dziecka powinni stanowić zespół, by rozumieli i wspierali się wzajemnie. Posiadanie dziecka cierpiącego na borderline może wystawić małżeństwo na ciężką próbę, może je zniszczyć ale może też je wzmocnić.

Dzieci z borderline potrzebują wychowania i wzmożonej opieki. Nie jest wskazana nadmierna ingerencja w ich życie, ponieważ mogą się nauczyć, że nie są w stanie przetrwać bez rodziców. Należy zachować równowagę pomiędzy pozwalaniem dzieciom, by uczyły się na własnych błędach, a chronieniem ich, kiedy zaburzenie je ogranicza. Niezwykle ważne jest, by pozwolić dziecku, by uczyło się na własnych błędach i ponosiło konsekwencje adekwatne do jego wieku. Jeśli natomiast będą nieustannie ratowane przed skutkami swoich działań, może ono nigdy nie nauczyć się funkcjonowania na  wyższym poziomie bez pomocy rodzica. Dziecko należy uczyć odpowiedzialności za swoje czyny w każdej sytuacji.

 Obowiązki rodziców można podzielić na cztery główne zadania:                                                              

1. Najważniejsze to dbanie o bezpieczeństwo członków rodziny.                                                                

2. Dbanie o siebie. Wyczerpanemu psychicznie i fizycznie rodzicowi ledwo starcza sił na wychowanie dziecka dotkniętego borderline.                                                                                                                                        

3.Zatroszczenie się o opiekę medyczną dla swojego dziecka.                                                                                    

4. Zapewnienie dzieciom zorganizowanego, spójnego środowiska pełnego miłości, w którym akceptuje się własną odpowiedzialność. Dzieciom cierpiącym na borderline potrzebne są struktura i konsekwencja, bo bez nich zapanowałby chaos.

 

     Tekst na podstawie książki autorstwa Paul T. Mason, Randi Kreger pt. „Borderline jak żyć z osobą o skrajnych emocjach”, Gdańskie    Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2013

.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl